שעונים חכמים

אפל ווטש נגד גלקסי ווטש ואחרים: מדריך שעונים חכמים

השעון החכם של אפל (Apple Watch) מוביל את הקטגוריה ברציפות מאז 2015, גם בגרסתו החמישית, שהושקה בעולם בספטמבר 2019. יש לו תצוגה קבועה (Always-on) שיורדת לבהירות נמוכה כאשר לא מביטים בשעון. התצוגה הקבועה כמובן קצת מקצרת את חיי הסוללה, אך מדובר בתכונה קריטית שהופכת את השעון החכם לשימושי ונוח יותר. עובדה: אפל מכרה 31 מיליון שעונים חכמים ב-2019.

אפל ווטש – Apple Watch – סדרה 5

ה"אפל ווטש" סדרה 5 מציג נפח אחסון מרשים של 32 ג'יגה, עמידות מלאה נגד מים גם בתנאי שחייה, והתממשקות מלאה עם האייפון שלכם. סדרה 5 מהווה שדרוג משמעותי לעומת הסדרות הקודמות, מה שהפך את ה"אפל ווטש" ללהיט מכירות ישראלי ובינלאומי מוצדק. 

 

אך אם אין לכם אייפון ואתם מחפשים שעון חכם אנדרואידי במחיר קצת יותר שפוי, הרי שגם השעון החדש של סמסונג (Galaxy Watch) מסדרת "אקטיב שתיים" (Active 2) הוא אופציה – למרות שגם ה"גלקסי ווטש" מציע התממשקות חלקית עם מערכת ההפעלה iOS של אפל.

 

 

סמסונג גלקסי ווטש פרו - Samsung Galaxy Watch Proה"סמסונג ווטש" דגם "אקטיב 2" מציג חיי סוללה משופרים של 4 ימים, יתרון משמעותי על פני המכשיר המתחרה של אפל. גם המחיר של הקוריאנים נמוך באופן משמעותי לעומת ה"אפל ווטש": גלקסי אקטיב מתחיל ב-280 דולר, בעוד אפל ווטש סדרה 5 מתחיל ב-400 דולר.

 

מבחינה עיצובית, השעון של סמסונג מעוגל – ומנסה להיראות כמו שעון רגיל. ה"אפל ווטש" הוא מלבני עם פינות מעוגלות, ונראה כמו שעון הייטק יוקרתי. עם ה"גלקסי" המעוגל תוכלו לבחור מבין מגוון רחב של תצוגות שעון המתאימות לכם (מה שנקרא "ווטש פייס"), כולל תצוגת מחוגים קלאסית. לעיצוב השעון המלבני של אפל יש יתרון פונקציונלי, בעיקר כאשר רוצים לקרוא טקסט או התראות. 

 

שניהם מאפשרים להשתמש לשים בצד את הטלפון ולהנות מחיבוריות מלאה: בלוטות', ג'יפיאס וכמובן סלולר עם כרטיסון אי-סים (eSIM) המוטמע בתוך המכשיר, אופציה שעולה קצת יותר וגם תגבה מכם תשלום חודשי מצומצם מן המפעילה הסלולרית שלכם. אך השימוש המרכזי של שעונים חכמים הוא עדיין למטרות פיזיות – בתור "צמידי כושר" (Fitness Trackers)  משוכללים. 

 

מה יש ומה אין: ראש בראש

מדד דופק הוא אחד הפיצ'רים המרכזיים של ה"אפל ווטש" בדור החמישי – הוא מגיע עם חיישן-לב חשמלי חדש (דור שני) עם חיישן אופטי, בנוסף למודד הצעדים המקובל. היכולת לחשב פעימות בדקה (BPM) היא קריטית עבור אצנים, מתעמלים ואפילו חובבי הליכות ארוכות. שניהם גם מחשבים שריפת קלוריות, למי שעושה דיאטה או רוצה להקפיד על המשקל. 

 

בכל מה שנוגע לסוגי פעילויות ספורטיביות, שני השעונים מסוגלים למדוד ולנטר עשרות סוגים שונים של פעילות גופנית, כגון ריצה, הליכה, רכיבה על אופניים, שחייה, מכשירים במכון כושר, מתיחות, טיולים, פילאטיס, יוגה ועוד. בשניהם קיים "נודניק" המעודד פעילות גופנית, אם אתם סטטיים מדי. בכך, השעונים החכמים לא רק עוזרים לכם למדוד צעדים אלא מתיימרים לשפר את מצב בריאותכם הכללי.

 

ה"גלקסי ווטש" מסוגל גם לנתח את דפוסי השינה שלכם, לעקוב אחרי איכות השינה, לייצר יומן שינה המחולק ל-4 שלבים וכן לנטר רמות לחץ כדי להציע נשימה מודרכת. 

 

המסך של שני השעונים גם דומה וגם שונה: ה"אפל ווטש" מגיע עם תצורה מלבנית ברזולוציית מסך 324×394 פיקסלים בדגם הקטן (40 מ"מ) ורזולוציה טובה יותר של 448×368 לדגם הגדול (44 מ"מ); ה"גלקסי ווטש" מציג עיגול מושלם ברזולוציה קבועה של 360×360 פיקסלים, וזאת בלי קשר לגודל המסך. בתחום הגדלים, מוצעים שלושה גדלי גלקסי (39 מ"מ, 42 מ"מ ו-46 מ"מ) לעומת שני גדלי "אפל ווטש" הקיימים בסדרה 4 ו-5 (40 מ"מ ו-44 מ"מ). ברוב המקרים, נשים יעדיפו את הגרסה הקטנה והמעודנת (40 עד 42 מ"מ), בעוד הגברים יעדיפו את הגרסה הגדולה (44 מ"מ ומעלה).

 

שני המכשירים מספקים את הסחורה כאשר מדובר בהשמעת מוסיקה. כאן בולט היתרון של השעון החכם על פני הסמארטפון. אף אחד לא אוהב לקחת את הטלפון שלו לסיבוב ריצה – החשש המרכזי הוא מפני נפילת המכשיר ושבירת המסך. ככל שאתם רצים מהר ויותר ורחוק יותר, כך סיכוי טוב יותר שתרצו לרכוש לעצמכם שעון חכם. שניהם עמידים בפני מים וזיעה, ומתאימים לתנאי שחייה מתונים.

 

לשני המכשירים יש עוזר אישי: סירי של אפל מול ביקסבי של סמסונג. זה נראה קצת מוזר לדבר ברחוב עם השעון שלכם, אבל זה אפשרי. מי שכבר התרגל ל"סירי" אולי לא ירצה ללמוד את ביקסבי. מי שכבר משתמש ב"ביקסבי" ועשה את המעבר, לא יתקשה לעבוד עם ה"גלקסי ווטש".

 

מבחינת תאימות מערכות הפעלה, ה"גלקסי ווטש" גמיש יותר: הוא מתוכנן לאנדרואיד אבל מוכן לעבוד גם עם אייפונים. לעומתו, ה"אפל ווטש" מבוסס על מערכת WatchOS, מסרב לעבוד עם אנדרואיד ומתוכנן להסתנכרן רק עם מוצרי אפל. למי שיש סמארטפון של סמסונג, ה"גלקסי ווטש" יעבוד איתו באופן מושלם. בשני השעונים, אל תצפו שכל האפליקציות יעבדו עם המכשיר. 

 

חיי סוללה: כאן יש ל"גלקסי" יתרון מובהק על פני השעון של אפל. חיי הסוללה שלו פשוט ארוכים יותר. מדובר על טווח של יומיים לכל הפחות, ואם אתם חסכוניים באנרגיה – תוכלו לשרוד איתו 4-5 ימים. בנוסף, ה"גלקסי" מגיע עם מטען אלחוטי מיוחד בצורת משטח טעינה, המתחיל את ההטענה באופן אוטומטי לחלוטין. למשתמשים מתקדמים, קיים גם מטען אלחוטי מסוג "דואו" (Duo) המסוגל לטעון את הסמארטפון והשעון שלכם, שניהם ביחד. בנוסף, ה"גלקסי ווטש" גם תומך בטעינה אלחוטית הפוכה דרך סמארטפון של סמסונג, אם נתקעתם בחוץ בלי מטען בכלל. 

התצוגה הקבועה של שעון אפל עדיין מקצרת את חיי הסוללה בכ-10 שעות בממוצע, למרות השיפורים בטכנולוגיית המסך והמעבד המשופר של גרסה חמש (S5). אם אתם משתמשים כבדים – תיאלצו לטעון את ה"אפל ווטש" שלכם כמעט מדי יום או יום וחצי. בקיצור, ה"גלקסי ווטש" ייתן לכם בממוצע יומיים מלאים של פעילות, בעוד ה"אפל ווטש" יספיק לכם ל-18 שעות, בתנאי תצוגה קבועה.

 

סיכום ביניים: מי עדיף

שני המכשירים המובילים בשוק נותנים "פייט" רציני זה לזה: משתמשי אייפון יעדיפו ללכת על ה"אפל ווטש", באופן טבעי, כיוון שמדובר במוצר מגובש, מלוטש ומספק ביותר. מצד שני, לאייפוניסטים מתחילים כדאי לפחות לבדוק את אופציית ה"גלקסי ווטש אקטיב 2" או "אקטיב" הקטן יותר – בגלל המחיר המופחת, חיי הסוללה העדיפים ותפיסת העיצוב השונה. 

 

משתמשי אנדרואיד לא יכולים להשתמש כלל ב-"אפל ווטש", מכיוון שהוא מוגבל אך ורק לסביבת iOS. הלקוחות הטובים ביותר של ה"גלקסי ווטש" הם בעלי סמארטפונים מסדרת ה"גלקסי" של סמסונג, באופן טבעי, וגם משתמשי אנדרואיד מדגמים מתקדמים של מותגים אחרים.

 

אם אפל ווטש סדרה 5 החדשה יקר מדי עבורכם, מומלץ לנסות גם את סדרה 4, שעשויה להיות זולה בהפרש של למעלה מ-200 דולר. ואם אפל ווטש 4 לא בתקציב שלכם, תוכלו להסתפק בסדרה 3 שמתחילה ב-200 דולר.

 

שעונים חכמים – חלופות נוספות

מלבד אפל וסמסונג, בשוק נמכרים גם שעונים חכמים ממגוון רחב של מותגים אחרים, טובים לא פחות.

 

שעון חכם טיקווטש פרו - Ticwatch Proבאיזור ה-200 דולרים, למשל, תוכלו להנות משעון חכם מסדרת "טיקווטש" (Ticwatch) של החברה הסינית הגדולה מובווי (Mobvoi), בעיצוב עגול דומה לזה של ה"גלקסי ווטש". טיקווטש מתבסס כצפוי על מערכת ההפעלה "אנדרואיד וור" (Android Wear) ואינו מתאים לקהל האייפוניסטים. זהו שעון ספורטיבי, איכותי, המשלב רזולוציה גבוהה, עיצוב ידידותי ומחיר נגיש.

 

גם המותג הבינלאומי "גרמין" (Garmin) מציג מגוון רחב ביותר של שעונים חכמים במבחר עיצובים, גדלים וצבעים. סדרת שעוני "פניקס" (Fenix) של גרמין נחשבת לאחת הטובות בעולם מסוגה, לצד סדרת "ויווסמארט" (Vivosmart) וסדרת "פור-ראנר" (Forerunner).

 

השעון החכם של חברת "וואווי" (Huawei Watch) מדגם ג'י-טי (GT) הוא חלופה לשעוני "גלקסי", בעיצוב יפהפה, חיי סוללה ארוכים של עד שבועיים, ניטור דופק ושינה – ועם נפח אחסון מירבי של 128 ג'יגה.

 

במקביל למותגים אלו, חברת "פיטביט" מציעה שלל צמידים חכמים לחובבי הספורט והכושר. ואם בא לכם להסתפק בצמיד חכם במחיר מפתה, ה"מירהספורט" של חברת "מירהקייס" (Miracase) הוא פתרון כלכלי קליל ונוח, ב-50 דולר בלבד. 

 

לילדים, שעון חכם מסוג קידיווטש (Kidiwatch) מציע להורים הדואגים פתרון משפחתי של איתור הילד בעזרת GPS, אפשרות האזנה מרחוק, התראות על כניסה ויציאה מאיזורים מוגדרים (בית, גן ילדים, בית ספר), שיחות טלפון, צ'ט קולי ועוד.

 

לסיכום, שעונים חכמים הם "מחשבים לבישים" שהולכים ומשתפרים בשנים האחרונות. המחיר מתחיל בכמה עשרות שקלים ומסתיים ב-3,000 ש"ח לפחות. לפני הרכישה, מומלץ לנסות את השעון בחנות, לענוד אותו על הזרוע ולבדוק בעצמכם אם אתם מסתדרים עם העיצוב, הרצועה, המסך והכפתורים. בסופו של דבר תצטרכו להכריע בין תכשיט יוקרתי, צמיד ספורטיבי או שעון בסיסי במחיר מינימלי.