דיוטי פרי – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

מה עולה לכם בראש כשאתם שומעים את המושג "דיוטי פרי"? רובנו יודעים כי מדובר בחנויות בשדה התעופה בן גוריון שבהם משלמים מחיר יותר קטן לעומת המחירים הרגילים בארץ.

בואו נצלול קצת את העולם הזה וננסה להסביר מה זה דיוטי פרי? מאיפה זה התחיל ולמה המחירים שם כל כך נמוכים?

אז מה זה דיוטי פרי?

כאשר מעלים את המושג הזה מתכוונים לחנות אשר פטורה ממס, ובדרך כלל ממוקמת בשדות התעופה, נמלי ים, מעברי גבול יבשתיים ובמטוסים/אוניות הנמצאים בטיסה/הפלגה בינלאומית אשר בה נמכרים מוצרים אשר פטורים ממס.

לרוב המוצרים הנמכרים בחנויות הדיוטי פרי הם מוצרי צריכה אישית כגון בשמים, מוצרי טיפוח וקוסמטיקה, מוצרי טבק (סיגרים, סיגריות), משקאות חריפים (אלכוהול), ממתקים, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, מכשירי סלולר ועוד.

איפה כל זה התחיל 

אז היכן הוקמה חנות הדיוטי פרי הראשונה בעולם? שדה התעופה הראשון אשר נבנתה בו חנות מסוג "דיוטי פרי" הוקם בשנת 1947 בשאנון (במערב אירלנד). באותה תקופה לא היה ניתן לתדלק מטוס בכמות שתספיק לטיסה טרנס-אטלנטית. לכן, היו עוצרים לתדלק בשדה התעופה שאנון. הרעיון היה שבזמן תדלוק המטוס ניתן למכור לנוסעים מוצרים פטורים ממס. הרעיון נחל הצלחה מסחרית ענקית באופן מיידי, והועתק במהרה בכל רחבי העולם.

כיום, מתחם הדיוטי-פרי הגדול בעולם ממוקם בנמל התעופה אינצ'ון (Incheon) של דרום קוריאה, שבשנת 2016 מכר סחורות בסך של 1.85 מיליארד דולר. אחריו, מתחם הדיוטי-פרי של דובאי מכר באותה שנה סחורות בסך 1.82 מיליארד דולר. 

דיוטי פרי בישראל

בנמל התעופה בן גוריון (נתבג") פועל בהצלחה איזור גדול של חנויות הפטורות ממס. מעבר למוצרים המקובלים שיש בחנויות הדיוטי פרי ניתן למצוא גם מוצרי חשמל גדולים כגון מקררים, תנורים, שואבי אבק וכדומה. מוצרים אלה נמכרים בשיטת "פטור ושמור" – שיטה המאפשרת לנוסע להשאיר את המוצרים בנתב"ג לאחר רכישתם ולקחת אותם כאשר הוא חוזר לארץ.

בכניסה לישראל רשאי כל נוסע להביא אתו מוצרים בסך 200 דולר, מבלי שיידרש לשלם מס עליהם. על מוצרים שמחירם גבוה יותר יש לשלם מכס, אך הם פטורים ממע"מ וממס קנייה.

אם אתם טסים עם חפצים בשווי של 200 דולר ארה"ב ומעלה ומתכוונים לחזור איתם לארץ, תצטרכו להצהיר על כך בפני פקיד המכס באולם היוצאים או שתחוייבו בשווי המכס של החפצים. עליכם למלא טופס מכס 86 בדבר הצהרת נוסע על יצוא זמני של חפצים נלווים ולהציג טופס זה כאשר אתם חוזרים מחו"ל. אם לא תציגו את הטופס הזה בכניסה לארץ, תיאלצו לשלם מס. אך אם הטופס בידכם, לא תצטרכו לשלם מס.

מכס

מהו מכס? זהו מס המוטל על יבוא סחורה בלבד, והוא משתנה מסחורה לסחורה, בהתאם לתעריף המכס ומס הקנייה של מדינת ישראל.

קיימות תקנות מכס ברורות באשר למה מותר ומה אסור להכניס לארץ כשחוזרים מחו"ל (בין אם לפי עלות, כמות או סוג). הרעיון שעומד מאחורי המגבלות הוא לוודא כי לא מדובר בצריכה שאינה סבירה או צריכה אשר עשויה לשמש למטרות מסחריות.

לצורך תשלום המסים, מוצרים שנקנו בחנויות הדיוטי הפרי אלו נחשבים למוצרים שנקנו בחוץ לארץ ולכן יחולו עליהם הנחיות של מוצרים שנקנו בחו"ל לרבות הפטור ממסים לרבות הכמויות שלהם. אם לא תיקחו את החפצים שלכם בשיטת "פטור ושמור" ביום שבו חזרתם לארץ, לא תוכלו לקבל אותם בתאריך אחר.

לחצו כאן למדריך מכס המלא לנוסע השב מחו"ל (מסמך PDF)

כיצד הפכו חנויות הדיוטי פרי להצלחה מסחררת?

קיימות מספר סיבות ברורות להצלחה של חנויות הדיוטי פרי בשדות התעופה וביניהן:

  1. הנחה מיוחדת – צרכנים רבים ממתינים לטיסה כדי לרכוש מוצרים פופולריים במחיר מופחת. ההבטחה לקנות מוצר מבוקש בלי לשלם מס קוסמת לרבים, המצפים לרגע שיגיעו לחנות.
  2. הציפייה הארוכה לטיסה בטרמינל הופכת את הנוסעים למשועממים, וקניות הן דרך מהנה להעביר את הזמן. היזמים מודעים לכך ומפעילים מגוון שיטות שיווק ופיתוי (מיקום החנויות סמוך לספסלי הישיבה וכיוצא באלה).
  3. המצב המנטאלי של אדם היוצא לחופשה: הקנייה בדיוטי-פרי נחשבת כצעד הראשון בחופשה, בבחינת 'התחלנו לפנק את עצמנו'. קנייה, ככלל, יוצרת פעמים רבות תחושה של חריגה מהשגרה, ומשתלבת עם אווירת החופשה.

מהם התנאים לפטור ממס?

מוצרים שנקנו בחנויות הדיוטי פרי נחשבים לצורך תשלום המסים כחלק מהמוצרים שרכשתם בחו"ל. לדוגמא: נניח שהמכס על ממתקים הוא אפס עד היקף של 300 דולר. נניח שקניתם בדיוטי פרי ממתקים ב-100 דולר, ובחו"ל קניתם ממתקים בסך של 220 דולר – סה"כ רכשתם מוצרים ב-320 דולר; זאת, כאשר תקרת הפטור (התיאורטית) היא 300 דולר. אזי יהיה עליכם לשלם מכס, וכאן יש שאלה חשובה ולא פשוטה – האם המס יהיה על ההפרש – 20 דולרים, או על כל הסכום? התשובה: תיאורטית, על כל הסכום.

אז שתהיה לכם טיסה נעימה ואל תשכחו לבקר בחנות Touchit בטרמינל 1 וטרמינל 3