מדריך – איך לבחור שואב אבק?

שואב אבק הוא מצרך חובה בכל בית. בין אם זאת דירת רווקים או משפחה שלמה. בנוסף לזאת, לעיתים אנחנו מחזיקים בבית גם חיות מחמד.

אחד השיקולים החשובים ביותר בבחירת שואב אבק מתאים הוא סוג השואב. כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה נוצר מגוון גדול של סוגים שונים של שואבי אבק.

אז אם אתם מחפשים לרכוש שואב אבק חדש – המדריך הזה הוא בשבילכם:

שני סוגי שואבי האבק הנפוצים הם שואב רגיל (צילינדר) ושואב עומד. הבחירה בסוג השואב תלויה בצרכי הניקוי שלכם וההחלטה בין הסוגים השונים נובעת בעיקר משיקולי נוחות ומחיר.

שואבי אבק פועלים באחת משתי שיטות שאיבה עיקריות:

  • שאיבה ישירה – כאשר שואב האבק יונק את האוויר ופולט אותו חזרה לחלל החדר דרך מסנן, כך שהלכלוך נשאר במיכל והאוויר יוצא החוצה. החיסרון בשיטה זו הוא ירידה בעוצמת השאיבה כאשר השקית נסתמת או סתימה מהירה של המסננים.

 

  • שאיבה ציקלונית – בסוג שאיבה זה הלכלוך הכבד מופרד מהאוויר על ידי כוח צנטריפוגלי ונדחק לדפנות מכל האיסוף, זאת אומרת  שרק אוויר נקי עובר דרך הפילטר חזרה החוצה. 

איכות שואב האבק תלויה בעוצמת היניקה, בשיטת השאיבה ובמערכת הסינון הקיימת בשואב.

סוגי שואבי אבק

שואב אבק רגיל (נגרר): נקרא גם צילינדר. זהו השואב הנפוץ ביותר שכולנו מכירים. מתאים לרוב משימות הניקיון בבית. בעל גישה טובה לאזורים צרים ומתחת לרהיטים. מתאים לניקוי ספות וריהוט מרופד, וילונות, פינות, מסילות, משטחים קשים וכמובן שטיחים.

שואב אבק עומד: בעל יכולת שאיבה עוצמתית הודות למנוע שיושב בתחתית שואב האבק. מתאים בעיקר לניקוי שטיחים ויעיל מאוד בשאיבת פרוות בעלי חיים. מגיע עם מגוון אביזרים נלווים. למרות זאת, שואבי אבק עומדים לרוב כבדים יותר משואבים רגילים ולא נוחים למשימות שאיבה במקומות גבוהים ומרוחקים והם נוטים להיות רועשים יותר.

שואב אבק אלחוטי: הפופולריות של שואבי אבק אלו תופסת תאוצה בשנים האחרונות בשל היותם אלחוטיים ונמנעים מהסרבול של כבל חשמלי ומתאימים לשימוש במקומות שאין בהם נקודת חשמל. הם מופעלים באמצעות סוללה נטענת ומשך פעולת הסוללה משתנה בין השואבים השונים. למרות זאת, השחרור מהכבל החשמלי בא לידי ביטוי בעוצמות מנוע חלשות יותר וזמן עבודה מוגבל. סוגי השואבים האלחוטיים הנפוצים הם ידני ועומד.

שואב אבק רובוטי: הטרנד החם ביותר בשנים האחרונות בעולם שואבי האבק, כיוון שהם מצריכים מינימום התערבות מצד המשתמש. הוא נע בחופשיות בסביבת הבית תוך כדי מיפוי הסביבה שלו וזוכר לאן הוא צריך לנוע. מעבר לשאיבת אבק יסודית ישנם שואבים שגם שוטפים את הרצפה. חוסך זמן יקר ויכול להגיע למקומות ששואבי אבק אחרים לא יכולים להגיע אליהם כמו מתחת לספה.

תפקידו של שואב אבק רובוטי הוא לעקוף מכשולים ולשנות את כיוון תנועתו כאשר הוא נתקל בקיר או בחפץ גדול. בפועל, לא כל שואבי האבק הרובוטיים עובדים בצורה חלקה ויעילה, ולפעמים הם נתקעים או חוזרים על איזור שכבר נוקה. מומלץ לעשות סקר שוק בהתאם לצרכים שלכם ובהתאם לתנאי הבית שלכם והנה כל האמצעים שבעזרתם שואב האבק הרובוטי מנווט את דרכו במרחב:

  1. סריקה ומיפוי: קיימים דגמים אשר מבצעים סריקה ומיפוי של הבית על ידי מצלמות או קרן לייזר ובכך נמנעים ממגע עם חפצים שכבר נסרקו. זאת הדרך האידיאלית לבתים בעלי  חפצים שבירים ועדינים.
  2. אפליקציה: כיום רוב שואבי האבק הרובוטיים מגיעים עם מדריך וירטואלי – תכונה המאפשרת להגדיר לשואב אזורי ניקוי ספציפיים דרך אפליקציה ייעודית בסמארטפון הכוללת הגדרת תחומי פעילות, שעות עבודה, הפעלת השואב בנקודה ספציפית בבית ועוד.
  3. חיישנים: לצד אחת השיטות שהוזכרו לעיל,  קיימים שואבים בעלי חיישני פגוש שתפקידם הוא לרכך את עוצמת הפגיעה בריהוט ואביזרים עומדים אחרים. ברגע שהשואב נתקל בחפץ הוא משנה את כיוונו.

רוב שואבי האבק הרובוטיים כוללים תכונת זיהוי מדרגות אשר מונעת מהם ליפול במורד המדרגות באמצע השאיבה.

התאמת תכונות שואב האבק לסוג המשטח

שואבי האבק השונים כוללים תכונות למשימות ניקוי ייעודיות וביניהם חובט (גלגלת המסתובבת במהירות גבוהה ומקפיצה את משקעי הלכלוך ממעמקי השטיח אל תוך השואב), וסת לשינוי עוצמת היניקה ושאר האביזרים המתחברים לשואב (מברשות שונות בגדלים ובצורות שונות).

מומלץ להימנע מרכישת סוגים מסוימים של שואבי אבק אשר מגיעים עם אביזרים שאינם תואמים את סוג המשטח אותו רוצים לנקות, לדוגמה: שואב אבק עומד סטנדרטי עלול לייצר שריטות ושפשופים כאשר מדובר בניקיון פרקט. לעומת זאת, כאשר מדובר בשטיחים עבים מומלץ לרכוש שואב אבק עוצמתי ללא חשש לנזק למשטח.

אז לפני שאתם רוכשים שואב אבק חדש תבדקו את תכונותיו של השואב אשר יקבעו במידה רבה את נוחות השימוש בו. כל שואב אבק מצריך אחזקה וטיפול קבועים, לכן חשוב שהוא יהיה נוח לשימוש ולאחסון, קל לתפעול ושלא יהיה רועש מדי.

איסוף לכלוך

בחלק משואבי האבק הלכלוך נאסף לתוך שקית חד פעמית או רב פעמית ובחלק מהשואבים קיים מיכל איסוף לכלוך. לכל אחת מהאפשרויות קיימים יתרונות וחסרונות: שקית חד פעמית כרוכה בהוצאה קבועה על שקיות. לעומת זאת, ריקון של מיכל איסוף לא תמיד נוח בגלל האבק שיכול להתפזר. כדאי לקחת בחשבון את האחזקה השוטפת של המסננים. תדירות הניקוי או ההחלפה של המסננים בשואב בלי שקית הפועל בשיטת שאיבה ישירה, גבוהה יותר.

מחירים ומותגים

טווח המחירים לשואבי אבק נע בין 300 ל-1,500 ש”ח לשואב רגיל, בין 600 ל-2,500 שקל לשואב עומד ואילו טווח המחירים לשואבים רובוטיים נע בין 800 ש”ח לדגמים הפשוטים ועד ל-4000 ש”ח לדגמים מתקדמים בעלי פונקציות מגוונות יותר.

המותגים המובילים היום הם דייסון (Dyson), שארק (Shark), שיאומי (Xiaomi) וג’ימי (Jimmy) לשואבי האבק האלחוטיים. בין שואבי האבק הרובוטיים נמצא את ה-iRobot המפורסם מסדרת הרומבה, וגם כן את חברת שיאומי המפלסת את דרכה בקטגוריית שואבי האבק הרובוטיים במהירות.